دوره 2، شماره 2 - ( بهار 1397 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 21-27 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استادیار، مرکز تحقیقات ارولوژی و نفرولوژی دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، mao_mohseni@gmail.com
چکیده:   (783 مشاهده)
زمینه و هدف: سنگ کلیه بیماری شایعی است. این پژوهش مطالعه‌ای مقطعی است که با هدف بررسی علل عود سنگ کلیه در شهر همدان انجام شده است.
مواد و روش‌ها: همۀ بیماران مبتلا به سنگ کلیوی راجعه که برای درمان یا پیگیری به مراکز نفرولوژی و ارولوژی مراجعه کرده بودند در این مطالعه شرکت کردند و در مقایسه با گروه شاهد بودند. چک‌لیست‌های دموگرافیک تکمیل و معاینۀ فیزیکی انجام شد و برخی از مطالعات آزمایشگاهی پلاسما و ادرار درخواست شد. برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها از آزمون آماری توصیفی، آزمون T، و آزمون کای دو ـ فیشر استفاده شد.
یافته‌ها: تجزیه‌وتحلیل داده‌ها نشان داد که ۴۶/۹ درصد موارد دارای سابقۀ خانوادگی مثبت در بیماری سنگ کلیه هستند. T مستقل در مورد بعضی از عوامل مستعدکننده تفاوت معناداری را در مقایسه با موارد و شاهد نشان داد.
نتیجه‌گیری: در این پژوهش، برای کلسیم، اسیداوریک و اگزالات ادرار ۲۴ساعته P به ترتیب شامل ۰/۰۳۵، ۰/۰۰۰۱، و ۰/۰۱۲ بود و در کلسیم و فسفات سرم ۰/۰۰۵=  P بود. بر اساس یافته‌ها، عوامل اساسی در سنگ‌های کلیوی راجعه مانند هیپرکلسیوری، هیپریوریکوزوری، هیپوسیتراتوری، هیپراگزالوریا، افزایش سطح سرمی iPTH، هیپرکلسمی و هیپوفسفاتمی در بیشتر شرکت‌کنندگان وجود دارد که هریک از آن‌ها می‌تواند عامل جداگانه‌ای در تشکیل یا عود سنگ کلیه در بیماران باشد.
متن کامل [PDF 338 kb]   (157 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آندرولوژی
دریافت: ۱۳۹۷/۵/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۵