دوره 2، شماره 3 - ( پاییز 1397 )                   جلد 2 شماره 3 صفحات 27-36 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


واحد توسعۀ تحقیقات بالینی بیمارستان شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، rh.hamzehei1371@gmail.com
چکیده:   (215 مشاهده)
زمینه و هدف: نارسایی حاد کلیوی به حالتی اطلاق می‌شود که درنتیجۀ کاهش ناگهانی و تقریبا کامل عملکرد کلیه مواد زائد ناشی از متابولیسم سلولی  مانند اوره و کراتینین، در بدن تجمع می‌یابند. این بیماری سالانه با مرگ‌ومیر بالایی در سراسر دنیا همراه است. در این مطالعه بیماران مبتلا به نارسایی حاد کلیه که طی سال‌های ۱۳۹۲-۱۳۹۶ در بیمارستان شهید بهشتی همدان بستری شده‌اند، از نظر علت و نیز اپیدمیولوژی بررسی شدند.
مواد و روش‌ها: این مطالعۀ مقطعی توصیفی ـ تحلیلی است که طی آن پروندۀ بیماران AKI ، ARF،GN  ATN، AIN، Pre renal و Post renal بررسی شدند. اطلاعات لازم در چک‌لیست‌های مربوطه وارد و سپس داده‌ها با نرم‌افزار SPSS نسخۀ ۱۶ تحلیل شدند.
یافته‌ها: میانگین سنی بیماران برابر با ۷۶/۳۴ ± ۶۵/
۸۲ سال بود. ۶۴/۸ درصد بیماران مرد و ۳۲/۵ درصد زن بودند. به‌ترتیب ازوتمی رنال ۵۵/۲درصد، ازوتمی پره‌رنال ۲۲درصد و ازوتمی پست‌رنال ۲۲درصد فراوانی را به خود اختصاص داد. شایع‌ترین ریسک‌فاکتور بین متغیرهای بررسی‌شده، افزایش فشارخون در بیماران بود؛ به‌گونه‌ای که ۱۶۵ نفر (۴۱/۲درصد) افزایش فشارخون داشتند. بین نارسایی حاد کلیه با سابقۀ بیماری‌های سنگ کلیه، بزرگی پروستات، بیماری قلبی و بیماری تنفسی ارتباط معنی‌داری مشاهده شد. 
نتیجه‌گیری: بهتر است کسانی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای ازجمله فشارخون، سنگ کلیه، بیماری قلبی، دیابت و... هستند، به‌صورت سالانه برای بررسی‌های کلیوی به مراکز درمانی مراجعه کنند.

 
متن کامل [PDF 400 kb]   (30 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اندویورولوژی
دریافت: ۱۳۹۷/۵/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۰/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۴