دوره 2، شماره 3 - ( پاییز 1397 )                   جلد 2 شماره 3 صفحات 13-19 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشجوی کارشناسی‌ارشد، گروه اپیدمیولوژی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران ، epidemiology.shokri@sbmu.ac.ir
چکیده:   (220 مشاهده)
زمینه و هدف: نارسایی مزمن کلیوی یاchronic renal failure(CRF)  نقص ‌برگشت‌ناپذیر در عملکرد کلیه‌ها است. هدف این مطالعه مشخص کردن الگوی اپیدمیولوژیک مبتلایان به این بیماری و عوامل مرتبط با ابتلا در بیماران همودیالیزی بیمارستان شهید آیت‌الله اشرفی اصفهانی شهر تهران در سال ۱۳۹۵ است.
مواد و روش‌ها: این مطالعه هم‌گروهی تاریخی روی ۳۵۹ نفر از بیماران مراجعه‌کننده به بخش همودیالیز بیمارستان شهید آیت‌الله اشرفی اصفهانی انجام شد که حداقل سه ماه تحت درمان همودیالیز دائم بودند. اطلاعات لازم از طریق تاریخچه پزشکی مندرج در پرونده بیماران بخش همودیالیز گردآوری شد و در صورت لزوم برای جمع‌آوری داده‌های بیشتر با بیماران مصاحبه شد. داده‌ها با نرم‌افزار STATA نسخه ۱۴ و همچنین آمار توصیفی و استنباطی تجزیه‌و‌تحلیل شد.
یافته‌ها: از ۳۵۹ بیمار حاضر در مطالعه، ۲۳۰ (۶۴/۰۷درصد) بیمار مرد با میانگین و انحراف‌معیار سنی (۱/۰۹±۵۸/۰۴) بودند که ۸۶/۴۹درصد آنها محدوده سنی بالاتر از ۶۰ و ۳/۹۰درصد سن کمتر از ۳۰ سال داشتند. ۱۹۳ نفر (۵۳/۷۶درصد) از بیماران بی‌سواد و ۲۳۳ تن (۶۴/۹۰درصد) شاغل بودند. فراوانی (درصد فراوانی) برحسب شایع‌ترین علل شناخته‌شده بیماری به‌ترتیب، فشارخون ۹۱ نفر (۲۵/۳۵درصد)، همراهی فشارخون و دیابت به‌صورت مشترک ۸۴ نفر (۲۳/۴۰درصد) و دیابت ۷۸ نفر (۲۱/۷۳درصد) بوده است. برای ۱۰۶ نفر (۲۹/۵۳درصد) از بیماران، عوامل دیگری به‌عنوان علت بیماری تشخیص داده شد.
نتیجه‌گیری: با توجه به اینکه فشارخون بالا و دیابت، علل اصلی نارسایی مزمن کلیه‌ها است، می‌توان با استفاده از روش‌های مناسب پیشگیری از ابتلا به این دو بیماری، از پیشرفت آن به مراحل انتهایی بیماری کلیوی جلوگیری کرد و برای افزایش طول عمر افراد مبتلا اقدامات مناسبی انجام داد.

 
متن کامل [PDF 385 kb]   (44 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اورولوژی ترمیمی
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۱۵