دوره 2، شماره 2 - ( بهار 1397 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 7-10 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استاد، مرکز تحقیقات ارولوژی و نفرولوژی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، dr_Amirzargar@yahoo.com
چکیده:   (851 مشاهده)
زمینه و هدف: با وجود انجام تکنیک‌های جراحی برای درمان بی‌اختیاری ادرار (SUI) در جراحی، روش لاپاروسکوپی اسلینگ به‌عنوان روش استاندارد طلایی با راندمان بالا شناخته شده است. در مطالعۀ حاضر و برای اولین بار، کارآیی دو روش لاپاروسکوپی متعارف و لاپاروسکوپی با کمک انگشت اشاره را در زنان مبتلا به SUI مقایسه کردیم.
مواد و روش‌ها: ۲۴ بیمار مبتلا به SUI که بین سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ مراجعه کرده بودند و به داروهای روتین و ترمیم سیستوسل پاسخ نداده بودند، برای لاپاراسکوپی استاندارد انتخاب شدند و ۱۸ بیمار با سن و جنس همگن با گروه قبلی در گروه تکنیک انگشت اشارۀ کمکی قرار گرفتند. دو گروه به‌مدت یک سال از لحاظ بهبود علائم، عود، میزان نشت و رضایت کلی بیماران پیگیری شدند.
یافته‌ها: در ۲۱ بیمار تحت درمان با لاپاراسکوپی معمولی، ۶ بیمار دچار عود بیماری شدند. در ۳ بیمار، هرچند نشانه‌ها تا حدی حذف شدند، نشت هنوز قابل‌مشاهده بود. در دو بیمار، با وجود کنترل cystoscopic، نخ نایلون به مثانه وارد شده ولی به آن توجه نشده بود.
 علاوه بر این، در روش انگشت کمکی، همۀ بیماران مطالعه‌شده از درمان رضایت داشتند. در گروه دوم، نشت ادراری در افرادی که اضافه‌وزن داشتند با کاهش وزن بدن بهبود یافت. دو بیمار نیز با احتباس ادراری مواجه شدند که پس از ۳ روز از CIC، مشکل آنها حل شد. 
نتیجه‌گیری: روش لاپاروسکوپی انگشتی همراه با عود کمتر و میزان کاهش علائم همراه است و بنابراین با توجه به روش معمول لاپاروسکوپی SUI این روش ارجح است.
متن کامل [PDF 311 kb]   (171 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ارولوژی زنان
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۵