دوره 2، شماره 3 - ( پاییز 1397 )                   جلد 2 شماره 3 صفحات 8-12 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استاد، مرکز تحقیقات ارولوژی و نفرولوژی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، dr_Amirzargar@yahoo.com
چکیده:   (437 مشاهده)
زمینه و هدف: درد زایمان با برخی عواقب نامطلوب همراه است که با تجربه زایمان بدون درد می‌تواند به‌طور چشمگیری کاهش یابد. در مطالعه حاضر، فرض بر این است که ازبین‌بردن درد زایمان، به‌طور مؤثری به گرفتن نتیجۀ مطلوب از روند زایمان در زنان با تجربه پیوند کلیه منجر خواهد شد.
مواد و روش‌ها: از بین گیرنده‌های کلیه در بیمارستان‌های اکباتان و شهید بهشتی همدان که عمل پیوند کلیه آنها بین سال‌های ۱۳۷۳- ۱۳۹۵ انجام شده بود، ۱۷ زن ۳۵ - ۱۷ساله انتخاب شدند که حداقل یک سال پس از جراحی پیوند، تصمیم به بارداری گرفتند. از بین آنها ۷ نفر سزارین و بقیه، زایمان بدون درد انجام دادند.
یافته‌ها: هیچ‌یک از افرادی که زایمان بدون درد انجام دادند، سابقه سقط جنین یا تهدید به سقط جنین را گزارش نکردند. همچنین هیچ‌یک از آنها با مسمومیت حاملگی مرتبط با بارداری روبه‌رو نشدند و تجویز داروهای سرکوب‌کننده ایمنی در این مدت افزایش نیافت. خون‌ریزی تمام بیماران حین زایمان طبیعی بود. در نوزادان هیچ ناهنجاری دیده نشد و افزایش وزن در آنها با میانگین۵۳۰۰ گرم جالب‌توجه بود. در طول یک سال پیگیری، هیچ‌یک از عوارض احتمالی مانند افزایش کراتینین سرم، عفونت ادراری یا فشارخون بالا ظاهر نشد و بقای کلیه پیوندشده، با شرکت‌کنندگان غیرباردار مشابه بود. درنهایت تمام شرکت‌کنندگان در مطالعه، از زایمان بی‌درد رضایت داشتند.
نتیجه‌گیری: زایمان بی‌درد با بی‌حسی اپیدورال، با عمل زایمان در افراد غیرپیوندی مشابه است.

 
متن کامل [PDF 343 kb]   (72 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ارولوژی زنان
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۱۵