دوره 2، شماره 2 - ( بهار 1397 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 1-6 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دستیار ارولوژی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، kian_a2006@yahoo.com
چکیده:   (912 مشاهده)
زمینه و هدف: افتراق ضایعات خوش‌خیم و بدخیم پروستات یکی از مسائل مهم در پاتولوژی است. تشخیص اشتباه در این زمینه می‌تواند منجر به درمان‌های غیرضروری شود. هدف از مطالعۀ حاضر بررسی ارزش تشخیصی روش رنگ‌پذیری P۵۰۴S در تشخیص کانسر پروستات است.
مواد و روش‌ها: در این مطالعۀ تشخیصی که به‌صورت تجربی انجام شد، تعداد ۳۳ نمونۀ خوش‌خیم و ۳۳ نمونۀ بدخیم پروستات حاصل از نمونه‌گیری بیوپسی سوزنی و به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند و مارکر ایمونوهیستوشیمی P۵۰۴S در آنها تعیین شد. در ادامه با در نظر گرفتن روش تشخیص پاتولوژی به‌عنوان استاندارد، مارکر ایمونوهیستوشیمی P۵۰۴S بین موارد خوش‌خیم و بدخیم مقایسه شد. (۰/۰۵>P-value)
یافته‌ها: مقایسۀ نتایج حاصل از دو روش رنگ‌آمیزی P۵۰۴S و روش پاتولوژی نشان داد که ارتباط معنی‌دار بین این دو روش در تشخیص بدخیمی‌های پروستات وجود دارد. (۰/۰۰۰۱=P). همچنین با در نظر گرفتن روش تشخیص پاتولوژی به‌عنوان روش گلد استاندارد در تشخیص بدخیمی‌های پروستات هر ۴ شاخص حساسیت، ویژگی، ارزش اخباری مثبت و ارزش اخباری منفی برای روش رنگ‌آمیز P۵۰۴S در تشخیص بدخیمی‌های پروستات برابر با ۹۷ درصد به‌دست آمدند.
نتیجه‌گیری: رنگ‌آمیزی P۵۰۴S در تشخیص سرطان پروستات، دارای حساسیت، ویژگی و ارزش اخباری است. در افتراق ضایعات بدخیم از خوش‌خیم پروستات در آزمایشگاه‌های تشخیصی پاتولوژی قابل استفاده است.
متن کامل [PDF 337 kb]   (166 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سرطان اورولوژیک
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۵