دوره 1، شماره 1 - ( مجله تحقیقات در ارولوژی، زمستان 1394 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 12-17 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


، m.jafari2442 @gmail.com
چکیده:   (1682 مشاهده)

مقدمه: بی اختیاری ادراری به معنی خارج شدن بدون کنترل ادرار از مثانه بوده و در میان انواع بی اختیاری ادراری شیوع بی اختیاری استرسی بیشتر از دیگر انواع بی اختیاری ادراری می باشد و این مسئله هزینه های اقتصادی و اجتماعی را به همراه دارد. ما در این مطالعه به بررسی و مقایسه تأثیر تزریق ترانس یورترال پلاسمای غنی از پلاکت به همراه چربی اتولوگوس با تزریق چربی اتولوگوس در درمان بیماران مبتلا به بی اختیاری استرسی ادرار در درمانگاه بی اختیاری ادراری بیمارستان شهید بهشتی همدان می پردازیم.

مواد و روش¬ها: در این مطالعه تمام بیماران واجد شرایط از تاریخ 1/7/91 تا 29/12/91 که تعداد آنها طبق آمار سالهای قبل30 نفر تخمین زده میشد وارد شدند .در تمام بیماران بررسی محتوای چربی گردن مثانه توسطMRIانجام شد و ALPPتوسط مطالعات اورودینامیک اندازه گیری شد و میزان علایم بیماران با پرسشنامه مورد سنجش قرار گرفت و در پایان کلیه تجزیه و تحلیل ها برای مقایسه نتایج در این دو گروه در سطح اطمینان 95 درصد و با استفاده از نرم افزار آماری SPSS نسخه ی 16 و با استفاده از آزمون آماری Paired t-test انجام گردید. سطح معنی¬داری کمتر از 05/0 در نظر گرفته شد.

یافته¬ها: ضخامت قدامی - خلفی بافت چربی تزریق شده به همراه PRP در MRI و میزانALPP افزایش معنی دار یافت و علایم بیماران بر اساس یافته های پرسشنامه بهبود چشم گیر داشت.

نتیجه¬گیری: با توجه به جنبه های مختلف مطالعه ی ما از قبیل شدت بی اختیاری ادرار با توجه به پرسشنامه، تغییرات ضخامت بافت چربی با استفاده از MRIدر مقطع سا جیتال، تغییرات ALPP با استفاده از یورو دینامیک و عوارض ایجاد شده ی ناشی از درمان، نتایج بدست آمده امیدوار کننده بوده و به نظر می رسد که یکی از انتخابهای درمانی قابل پیشنهاد به بیماران باشد.

متن کامل [PDF 235 kb]   (549 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: لاپاروسکوپی
دریافت: ۱۳۹۵/۳/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۳/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۵/۳/۲۲