دوره 1، شماره 1 - ( مجله تحقیقات در ارولوژی، زمستان 1394 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 8-11 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


، Shahriar_amirhassani @yahoo.com
چکیده:   (1827 مشاهده)

مقدمه: هیپر پلازی خوش خیم پروستات یکی از مشکلات شایع و دردسرساز در مردان مسن است و از عوارض مهم آن میتوان به احتباس ادراری و سنگ های مثانه اشاره کرد. هدف این مطالعه بررسی فراوانی این عوارض در بیماران مبتلا به هیپر پلازی خوش خیم پروستات مراجعه کننده به درمانگاه ارولوژی بیمارستان بعثت همدان است.

روش بررسی: در یک مطالعه توصیفی مقطعی، بر اساس تشخیص بالینی و سونوگرافی، ‌105 بیمار مبتلا به هیپر پلازی خوش خیم پروستات از نظر سنگ مثانه و احتباس ادراری بررسی و اطلاعات به دست آمده تجزیه و تحلیل شد.

یافته ها: میانگین سنی بیماران 8/10±5/65 سال، میانگین حجم پروستات 24±9/67 سی سی، شیوع احتباس ادراری 8/44% و سنگ مثانه 3/14% بود. برخلاف سنگ مثانه، شیوع احتباس ادراری با افزایش سن‌ افزایش معناداری را نشان داد (P<0.05). کاهش فشار و قطر ادرار با 1/78 % و قطره قطره آمدن ادرار با 3/54 % به ترتیب شایعترین علایم انسدادی و تکرر ادرار با 9/82 % شایعترین علامت تحریکی در بیماران بود.

نتیجه گیری: علایم هیپر پلازی خوش خیم پروستات با پیشرفت سن افزایش می­یابد. بعلاوه، شیوع زیاد احتباس ادراری و سنگ مثانه در این مطالعه، ‌نشانگر مراجعه تاخیری بیماران است که باعث افزایش بروز عوارض می شود.

متن کامل [PDF 208 kb]   (942 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: لاپاروسکوپی
دریافت: ۱۳۹۵/۳/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۳/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۵/۳/۲۲